ספרות עברית על האדג׳
10-12.12.2019

'סף' בעברית הוא המפתן שנחצה בכניסה לתחום חדש, אך הוא גם מה שמגיע אל סופו. בחרנו ללכת אל החיבור בין התחלה וסיום בסדרת אירועים שמדברים על הקצוות ועל החריגה מגבולות התרבות והשפה דווקא ברגעים האלה. במשך שלושה ימים, נעמוד בסף, נלמד אותו ונתרגש מהפוטנציאל היצירתי שמצוי בו.

יום שלישי
10 בדצמבר

השנים האחרונות:
גולדברג ורביקוביץ בשירים לקראת הסוף
19:30

נפתח את הפסטיבל בשיחה עם גדעון טיקוצקי על השתנות והתחדשות סגנונית בשנים האחרונות לחייהן של שתיים מהיוצרות הגדולות ביותר בהיסטוריה של הספרות העברית, לאה גולדברג ודליה רביקוביץ. לאחר השיחה, תתקיים הופעה של אפרת בן צור עם ביצועים לשירי גולדברג ורביקוביץ מאלבומה האחרון, עיר מרוחקת.

עשרים למילניום:
רומן על סף תקופה חדשה
21:00

עם פרספקטיבה של עשרים שנים קדימה, ייפגשו שמעון אדף, ניר ברעם וג'וליה פרמנטו כדי לשוחח על הרגע ההיסטורי של סוף המילניום השני ותחילתו של השלישי בישראל, כפי שהוא מיוצג ברומנים פרי־עטם.
הנחייה: שירי לב־ארי

יום רביעי
11 בדצמבר

הקרנת הסרט
'איש החרב: גבריאל מוקד' (2019)
19:30

סרטם של שלומית ורפאל כרמלי הוא פורטרט תיעודי של גבריאל מוקד, עורך השירה המיתולוגי שטלטל את הממסד הספרותי הישראלי המאובן. האיש שאחראי לפרסומם הראשון של רבים מיוצרי דור המדינה — יונה וולך, דוד אבידן, אהרון אפלפלד ועוד — הוא פרופסור לפילוסופיה, אישיות צבעונית ומלאת חיים, האיש הרע של עולם הספרות והשירה העברית. היום הוא בן 85. מאחוריו כבר שישה עשורים שבהם הוא מוציא לאור את כתב העת "עכשיו", אך אין לו שום כוונה לפרוש. הוא שולף את החרב אל מול דור חדש של משוררים צעירים.

שומרי הסף
של הספרות העברית
20:30

ההתמקדות בספים היא הזדמנות נהדרת להכיר את המביאים והמוציאים של שדה הספרות הישראלי. אורין מוריס, שירה סתיו וענת עינהר ישוחחו על גבולות הביקורת, על העיתונות כמסגרת ועל האחריות שבעיצוב התודעה של קהל הקוראים.
הנחייה: יובל אביבי

יום חמישי
12 בדצמבר

סוטים מהסף –
בעקבות 'סוטים יקרים' של חזי לסקלי
19:00

'סוטים יקרים', ספרו האחרון של המשורר, חזי לסקלי, הוא בין המשפיעים ביותר בתקופתו, ומן האחרונים שהצטרפו לקנון השירה העברית. לציון עשרים וחמש שנים לפרסום הספר ולפטירתו של לסקלי, יתכנסו אלי הירש, יותם פלדמן ואפרת מישורי כדי לגלות בשירים את פריצת הדרך הפואטית ואת ההליכה לקראת הסוף.

הנחייה: אמיר מנשהוף
ליווי מוסיקלי: יהלי סובול
צילום: שוש קורמוש

חזית פואטית –
קווים לעידן הבא של השירה
20:30

את הפסטיבל ננעל באירוע שמביט הלאה ומביא את האוונגרד לקדמת הבמה עם שמונה משוררות ומשוררים שמסמנים את העתיד של השירה העברית. בהשתתפות: רומן אייזנברג, שני ארזי, נטע גנץ, עופר טיסר, מיכאל מקרובסקי, עמית סדן, שוהם סכנה מנלה ואורי פרסטר
דילוג לתוכן