fbpx

חבורת לימוד מסכת ברכות

בהנחיית נריה שפירא | מפגשים בימי שני | 19:15-21:00

לימוד ‘על הסדר’ של מסכת ברכות מן התלמוד הבבלי – ממשיכים את לימודינו במסכת העוסקת בחיי היומיום היהודיים הטבולים בשגרת הברכות והתפילות. יחד נצלול אל השפה הלמדנית של התלמוד ומהלכיה הפתלתלים, נכיר את מפעלם של החכמים בייסוד עולם התפילות ועיצוב הקשר היומיומי בין האדם לאלוהיו, ונתהה על משמעותן של המסורות הללו בימינו אנו.

על המנחה: נריה שפירא

בוגרת תואר ראשון בלימודי יהדות מהאוניברסיטה העברית ותואר שני בתלמוד מאוניברסיטת תל אביב. נריה גרה ביפו ומלמדת תלמוד במגוון מקומות בעיר תל אביב. 

קהילות שרות - הקבוצה הצעירה

בהנחיית עקיבא סגל | 14 מפגשים | החל מ-18.10 | 20:00-22:00
*אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם

הקבוצה הצעירה (גילאי 20 עד 40) נפגשת מדי שבוע עם טובי הפייטנים והפייטניות ממסורות ישראל השונות בכדי ללמוד מהם כיצד לשיר את אוצרות התרבות שהם נושאים איתם מתימן, מרוקו, חאלב, טורקיה ועוד.

בין המורים, הפייטנים והפייטניות חי קורקוס, גילה בשארי, מנחם נאבת, כוכבה לוי, ועוד ועוד…

*אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם

קהילות שרות

בימי שלישי | החל מ-30.9 | 19:30-21:30 | אנא השאירו פרטים ונשלח לינק לרכישת הסדרה

קבוצות קהילות שרות נפגשות אחת לשבוע ללימוד פיוט (טקסט ולחן) מאחת ממסורות ישראל. בין המסורות הנלמדות: ספרד ירושלים (חאלב), מרוקו, אלג’יר, תוניס, לוב, תורכיה, לאדינו, עיראק, פרס, אשכנז (חסידות), תימן, אתיופיה וקוצ’ין. את הלימוד מעבירים פייטנים מנוסים שגדלו במסורת העדה.  לימוד הלחנים המסורתיים מלווה בהעמקה במשמעות הפיוט, ברקע לכתיבתו ובנסיבות שירתו בעדות השונות. ההשתתפות פתוחה לכל מתענין ושוחר תרבות ושירה אותנטית. לא נדרש ניסיון מוזיקלי קודם.

תורה לשמה: מסכת סוטה

בהנחיית ד"ר גילה וכמן ואודיה גולדשמידט | 13 מפגשים בימי רביעי | החל מ-2.3 | 17:30-19:30

מוזמנות ומוזמנים לבית המדרש ‘תורה לשמה’ בנווה שכטר. נלמד את מסכת סוטה בשתי קבוצות, קבוצת מתחילים עם אודיה גולדשמידט-אלחדד וקבוצת מתקדמים עם גילה וכמן. התלמוד הוא היצירה היהודית הנלמדת ביותר, ובבית המדרש שלנו נשלב לימוד מודרך עם למידה עצמאית בזוגות (חברותות), תוך עיון במקורות מקבילים ומשיקים. הלימוד מתאים גם ללומדים חדשים שזה להם המפגש הראשון עם מקורות יהודיים וגם ללומדים ותיקים המעוניינים להרחיב ולהעשיר את השכלתם.

על המנחות: ד”ר גילה וכמן 

בת קבוצת יבנה וכיום ירושלמית, נשואה ואם לשלושה, עוסקת בספרות חז”ל ומרצה למדרש ואגדה במכון שכטר ובאוניברסיטה העברית. עומדת בראש תוכנית בית המדרש ‘תורה לשמה’ בנווה שכטר (וגם מלמדת בה) זו השנה הרביעית.

אודיה גולדשמידט־אלחדד 

מורה לתלמוד מנחת קבוצות. בוגרת בית המדרש לנשים במגדל עז. בעלת תואר ראשון במחשבת ישראל מהאוני’ העברית ותלמידת תואר שני בחוג לפילוסופיה יהודית באוני’ ת”א. עוסקת במחשבת חז”ל ופילוסופיה של ההלכה, ומלמדת בתיכון פלך תל אביב ובמגוון בתי מדרש (שכטר, בית פרת ועוד). נשואה למשה ומתגוררת ברמת גן.

פילוספיה יהודית מודרנית

בהנחיית הרב רוברטו ארביב | בימי חמישי, 20:30

על הפילוסופיה היהודית החדשה כפי שמשתקפת מהגותם של שלושה פילוסופים יהודים מרכזיים במאה העשרים – פרנץ רוזנצווייג, מרטין בובר ועמנואל לוינס, בספרו של הפילוסוף הילרי פטנאם.

על המנחה: הרב רוברטו ארביב 

רב הקהילה המסורתית נווה צדק, הפועלת בבית הכנסת של נווה שכטר. ממייסדי נווה שכטר ותנועת בתי המדרש הפלורליסטים בתל אביב. במסגרת לימודי דוקטורט הוא חוקר את הזרם הסופי היהודי.

כניסה חופשית בהרשמה מראש >>

ספר הזוהר

בהנחיית הרב רוברטו ארביב | בימי חמישי, 19:00

״ונהר יוצא מעדן להשקות את הגן״
סודות הבריאה כפי שעולים ופורחים מתוך דפיו של ספר הקבלה היהודית הקלאסי הרי הוא ספר הזוהר. הזמנה לקריאה עמוקה, רוחנית ומסודרת של הספר המסתורי.

על המנחה: הרב רוברטו ארביב 

רב הקהילה המסורתית נווה צדק, הפועלת בבית הכנסת של נווה שכטר. ממייסדי נווה שכטר ותנועת בתי המדרש הפלורליסטים בתל אביב. במסגרת לימודי דוקטורט הוא חוקר את הזרם הסופי היהודי.

כניסה חופשית בהרשמה מראש >>

ראש חודש נשים

בהנחיית ד"ר דיצה מרינה ארביב וגב' חגית פז במוצאי שבת מדי ראש חודש | החל מ-9.10 | 19:30-21:30

נקודת המוצא של המפגשים תהיה דמויות נשים על פי ספרו של הרב עדין שטיינזלץ ״נשים במקרא״: רחל – חלום שלא התממש, לאה – האישה שבנתה את הבית, דבורה – נביאה פוליטית, מיכל- נסיכה שהתאהבה ברועה ועתליה- המשוגעת לשלטון.

לאחר ההתקרבות לדמויות הללו ובזכותן, נלמד היבטים שונים של עצמנו, ננסה לחשוב מחשבה מחודשת על הביוגרפיה שלנו, במגמה לכתוב מחדש פרק מסוים ממנה, כל אחת לפי בחירתה.

המפגשים יתקיימו במוצ״ש הקרוב לראש חודש החל מחודש אוקטובר (חשון) ויכילו חלק עיוני וחלק חוויתי (דמיון מודרך), וארוחת ערב קלה חלבית או צמחונית. משך כל מפגש כשעתיים.  

תאריכי המפגשים: 9.10, 6.11, 11.12, 8.1, 5.2, 5.3, 2.4, 7.5, 11.6

 על המנחות: ד”ר דיצה מרינה ארביב

בעלת Ph.D בפילוסופיה, התמקדה בפילוסופיה של הדת בגישה אינטרדיסציפלינרית. חקרה דמויות של נשים יהודיות איטלקיות ייחודיות, כגון המשוררת רחל מורפורגו (1790-1871), ממנה שאבה את הרעיון לראש חודש נשים – יום המוקדש ללימוד ולחיי הרוח.

גב’ חגית פז

תלמידתה של קולט אבולקר מוסקט לדמיון מודרך, עוסקת בתחום זה כבר שנים רבות.

יום חמישי 23.12 , פתיחת דלתות: 20:15, התחלה: 21:00

דילוג לתוכן