פנים אל פנים:
גוף ראשון, שני ושלישי

פנים אל פנים:
גוף ראשון, שני ושלישי

בהנחיית אלנה ארונס | 12 מפגשים בימי ראשון | החל מ-17.10 | 19:30-21:30

נחקור את התהליכים העוברים עלינו במרחבים השונים בחיינו- בדיבור, בנוכחות ובנסתר. נקרא מדרשים, שירה ופילוסופיה ונקיים דיון עשיר סביבם, בחברותות ובקבוצה. בכל מפגש נתנסה בביבליותרפיה ובכתיבה בשלושה גופים – גוף ראשון, גוף שני וגוף שלישי.

12 המפגשים של בית המדרש יתחלקו לשלושה חלקים: בחלק הראשון נדון על מקומו של האדם בעולם, ייעודו, מטרותיו ועולמו הפנימי. בחלק השני – במקומו של האדם בחברה, בקהילה, ונתמקד במושג “אני-אתה” ואיך הוא מתגשם בעולם. בחלק האחרון ניגע בנושא הרוחניות – הנסתר בחיינו – ונשאל את עצמנו איפה אנחנו בכל זה. 

שיטת הלימוד מתבססת על מרחב רגשי פתוח ובטוח שמתאפשר בזכות הקסם של הקבוצה: נוצרים קשרים משמעותיים, מפגש עם שונות ואחרות והרבה סקרנות ועניין. בתוך זה, שמור תמיד מרחב וזמן לתהליך האישי – בכתיבה ועיבוד במהלך כל מפגש.

מזמינה אותך לקבוצה, שמאפשרת התבוננות חשובה על עצמנו ועל החברה בה אנו חיים.

על המנחה: אלנה ארונס

בוגרת תואר ראשון בלימודי פילוסופיה יהודית, תרבות עברית והיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל אביב במסגרת תכנית אופקים, בוגרת תואר שני בלימודי ביבליותרפיה באוניברסיטת חיפה. מנחת קבוצות, ביבליותרפיסטית, מורה, מחנכת, פעילה חברתית ומובילה את בתי  המדרש “תיקון עולם.אדם” ו”פנים אל פנים” בנווה שכטר. סקרנית מהמפגש האנושי ואוהבת אדם.

עת לשמוט

בהנחיית הרב עמיחי לאו-לביא | 4 מפגשים בZOOM בימי ראשון | החל מ-17.10 | 19:00-21:00

לרגל שנת השמיטה תשפ״ב – סדרת לימוד חוויתי הכוללת ארבעה מפגשי לימוד, עיבוד מחודש ותרגום יצירתי של ערכי השמיטה למציאות חיים מודרנית ומאתגרת, גלובלית ודיגיטלית. המפגשים יתקיימו בעברית, באמצעות זום, בהנחיית הרב עמיחי לאו-לביא יחד עם אורחים ואורחות, יוצרות ומורים בתחומי החינוך, הדת והתיקון החברתי.

 

מפגש ראשון: מה נשמט? (17.10)

מפגש היכרות עם  מושגי יסוד בסוגיית השמיטה ושייכותם למאה ה-21. מה ההזמנה המיתית, הרגשית, הרוחנית והחברתית של יישום עקרונות השמיטה בעולם שאיננו מחויב להלכה במשמעותה המקורית? 

מורה אורחת: עינט קרמר

 

מפגש שני: נשמט כל חי (31.10)

אם “האדם עץ השדה” מה אפשרויות מימוש השמיטה כיצסירת פסק זמן ממרוץ השעון, מציאת איזון מחודש בין אדם ואדמה, גוף ונפש, עמל ופנאי, יחיד ויחד? שירה ואמנות עכשווית וסקירת יוזמות חברתיות חדשות המחדשות את השמיטה במישור האישי והקהילתי. 

מורה אורח: רפיק ידידיה קמחי

מפגש שלישי: פרוזבול (7.11)

שמיטת חובות היא אחת ממצוות השמיטה בניסיון אמיץ ויומרני להקטין פערים כלכליים ולייצר מקצב קבוע של נדיבות ותמיכה בנזקקים שבקרבנו. איך התמודדו דורות קודמים עם הזמנה מקראית רדיקלית זו? איך ניתן ליישם שמיטת חובות במציאות הקפיטליסטית שלנו לטובת חברה בריאה, תומכת, ומאוזנת יותר?

מורה אורח: ג׳רמי ברנשטיין

מפגש רביעי: מה נאכל? (14.11)

במציאות המחריפה של משבר אקולוגי עולמי, שנת השמיטה מעניקה לנו התמודדות עם ההיבטים האנושיים של מצוקה ופחד, והיכרות עם כלי תובנה רוחניים המאפשרים פיתוח שלוות נפש, חיוניות, אמונה ותקווה. הנוכל לנצל את השנה לטובת התפתחות אישית והתגייסות חברתית לתיקון העולם? לימוד מקורות מספרות החסידות והקבלה, הקיימות והגות בת זמננו. 

מורה אורחת: מלילה הלנר-אשד

על המנחה: הרב עמיחי לאו-לביא

יליד ישראל, אמן במה ויזם חברתי, פעיל זכויות אדם ולהט״ב, מייסדה ומנהיגה הרוחני של קהילת לב/שול בניו יורק.

עלות הסדרה של 4 מפגשים – 250 ש”ח.  אנא השאירו פרטים ובקרוב נשלח לכם לינק לרכישת הסדרה.

קריאה קווירית במקרא

בהנחיית תומר דינה ונטורה | 11 מפגשים בימי שני | החל מ-18.10 | 18:00-19:30

המונח “קוויר” מתאר תופעה תרבותית החורגת מגבולות הנורמה החברתית, ויכולה לבוא לידי ביטוי בשלל היבטי החיים, משפה, דרך מראה חיצוני ועד עמדות בנושאים חברתיים וכלכליים. אך כיצד ניתן לקרוא טקסטים דרך משקפיים “קוויריות”? מה התהליכים הפרשניים שאנו נדרשות ונדרשים לעשות על מנת לראות את הטקסטים מזווית חדשה? וכיצד כל זה יכול לעזור לנו לבטא את הקול המיוחד שלנו בעולם? הקורס כולל לימודים תיאורטיים, ובהם יסודות מהתיאוריה הקווירית, היכרות עם עמדות פרשניות טקסטואליות, ויסודות בחקר המקרא, וכן התנסות בעמידה על במה במרחב אינטימי ובטוח. בסופו של הקורס, נשף סיום מפואר של דמויות מקראיות פעילות ומרתקות. מספר המשתתפים והמשתתפות מוגבל. 

 

כל הזכויות שמורות לתומר דינה ונטורה ©

על המנחה: תומר דינה ונטורה

מורה לתנ”ך, בעל תואר ראשון במקרא ובלשנות ותואר שני בחינוך יהודי פלורליסטי.

*תבחן אפשרות לקיים את המפגשים בזום, לפי רצון הנרשמים והנרשמות ובתיאום איתם/ן.

חבורת לימוד מסכת ברכות

בהנחיית נריה שפירא | מפגשים בימי שני | החל מ-18.10 | 19:15-21:00

לימוד ‘על הסדר’ של מסכת ברכות מן התלמוד הבבלי – ממשיכים את לימודינו במסכת העוסקת בחיי היומיום היהודיים הטבולים בשגרת הברכות והתפילות. יחד נצלול אל השפה הלמדנית של התלמוד ומהלכיה הפתלתלים, נכיר את מפעלם של החכמים בייסוד עולם התפילות ועיצוב הקשר היומיומי בין האדם לאלוהיו, ונתהה על משמעותן של המסורות הללו בימינו אנו.

על המנחה: נריה שפירא

נריה גרה ביפו ומלמדת תלמוד במגוון מקומות בעיר תל אביב. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם מידע לגבי הקורס >>

קהילות שרות - הקבוצה הצעירה

בהנחיית עקיבא סגל | 14 מפגשים | החל מ-18.10 | 20:00-22:00
*אנא השאירו פרטים ונשלח לינק לרכישת הסדרה*

הקבוצה הצעירה (גילאי 20 עד 40) נפגשת מדי שבוע עם טובי הפייטנים והפייטניות ממסורות ישראל השונות בכדי ללמוד מהם כיצד לשיר את אוצרות התרבות שהם נושאים איתם מתימן, מרוקו, חאלב, טורקיה ועוד.

סדרת 14 המפגשים הראשונים בעלות 600 ש”ח.

חזרה למקור המיינדפולנס - הדרשה על ביסוס תשומת הלב של הבודהה

בהנחיית אביגיל גרץ | 8 מפגשים בימי שלישי | החל מ-19.10 | 19:00-21:00

לימוד ותרגול בעקבות הסוטרה הכי קלאסית ובסיסית, שהיא מקור הויפאסאנה והמיינדפולנס, הנקראת “סאטיפאטאנה סוטה” ועוסקת באיך מפתחים מודעות. רמז, דרך הגוף! במהלך השיעורים נעקוב אחר לימוד הטקסט כמו גם התנסות ישירה במדיטציה לסוגיה וננסה לפתח תובנות המחברות תודעה וגוף הנוגעות לחיי היום יום באופן שיועיל לנו ולסביבתנו. 

על המנחה: אביגיל גרץ

ילידת 1975, מתרגלת מיינדפולנס משנת 2004. בוגרת תכנית הכשרת מנחי  MBSR וגם MBCT  מטעם מכון מודע במרכז הבינתחומי בהרצליה ואוניברסיטת בנגור באנגליה. אביגיל בעלת תואר ראשון בקולנוע מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני מאוניברסיטת בן גוריון בכתיבה יוצרת. בשנת 2013 התפרסם ספרה הראשון “בת של רב” בהוצאת אבן חושן. במשך שנתיים אביגיל כתבה טור במעריב על פרשות השבוע בקריאה בודהיסטית וכן על התרגול הבודהיסטי בחיי היום-יום. אביגיל היא גם מחזאית וקולנוענית, מפרסמת סיפורים ושירים בכתבי עת. מלמדת מיינדפולנס בעמותת תובנה ובמסגרות פרטיות. אביגיל גדלה בבית קונסרבטיבי. חיה בתל-אביב עם בן זוגה ואם מאושרת לבת.

  • שימו לב: יש שני תאריכים בנובמבר בהם לא יתקיימו שיעורים: 23/11, 30/11

קהילות שרות

בימי שלישי | החל מ-19.10 | 17:30-21:00 | אנא השאירו פרטים ונשלח לינק לרכישת הסדרה

קבוצות קהילות שרות נפגשות אחת לשבוע ללימוד פיוט (טקסט ולחן) מאחת ממסורות ישראל. בין המסורות הנלמדות: ספרד ירושלים (חאלב), מרוקו, אלג’יר, תוניס, לוב, תורכיה, לאדינו, עיראק, פרס, אשכנז (חסידות), תימן, אתיופיה וקוצ’ין. את הלימוד מעבירים פייטנים מנוסים שגדלו במסורת העדה.  לימוד הלחנים המסורתיים מלווה בהעמקה במשמעות הפיוט, ברקע לכתיבתו ובנסיבות שירתו בעדות השונות. ההשתתפות פתוחה לכל מתענין ושוחר תרבות ושירה אותנטית. לא נדרש ניסיון מוזיקלי קודם.

תורה לשמה: גוף הידע

בהנחיית ד"ר גילה וכמן ואודיה גולדשמידט ובהשתתפות סופרים, היסטוריונים ומרצים אורחים | 13 מפגשים בימי רביעי | החל מ-20.10 | 17:30-21:00

מוזמנות ומוזמנים לבית המדרש ‘תורה לשמה’ בנווה שכטר. בחלק הראשון (17:30 עד 19:30) נלמד תלמוד בשתי קבוצות, קבוצת מתחילים עם אודיה גולדשמידט-אלחדד וקבוצת מתקדמים עם גילה וכמן. התלמוד הוא היצירה היהודית הנלמדת ביותר, ובבית המדרש שלנו נשלב לימוד מודרך עם למידה עצמאית בזוגות (חברותות), תוך עיון במקורות מקבילים ומשיקים. בחלק השני (20:00 עד 21:00) ‘גוף ידע – מפגשים עם הקורפוס היהודי’, סדרות שיעורים בנושאים שונים ביהדות. במסגרת זו נארח מרצות ומרצים בתחומי ידע שונים: היסטוריה של עם ישראל, מחשבת ישראל, ספרות עברית ועוד. הלימוד מתאים גם ללומדים חדשים שזה להם המפגש הראשון עם מקורות יהודיים וגם ללומדים ותיקים המעוניינים להרחיב ולהעשיר את השכלתם.

על המנחות: ד”ר גילה וכמן 

בת קבוצת יבנה וכיום ירושלמית, נשואה ואם לשלושה, עוסקת בספרות חז”ל ומרצה למדרש ואגדה במכון שכטר ובאוניברסיטה העברית. עומדת בראש תוכנית בית המדרש ‘תורה לשמה’ בנווה שכטר (וגם מלמדת בה) זו השנה הרביעית.

אודיה גולדשמידט־אלחדד 

מורה לתלמוד מנחת קבוצות. בוגרת בית המדרש לנשים במגדל עז. בעלת תואר ראשון במחשבת ישראל מהאוני’ העברית ותלמידת תואר שני בחוג לפילוסופיה יהודית באוני’ ת”א. עוסקת במחשבת חז”ל ופילוסופיה של ההלכה, ומלמדת בתיכון פלך תל אביב ובמגוון בתי מדרש (שכטר, בית פרת ועוד). נשואה למשה ומתגוררת ברמת גן.

גוף תפילה

בהנחיית הרב רוברטו ארביב | בימי חמישי | החל מ-7.10 | 20:00-22:00

במסורת היהודית לתפילה מקום מכובד בעבודת השם. החכמים ״המציאו״ דרך חדשה-ישנה לעבודה במקום ביטול עבודת הקורבנות עקב החורבן. התפילה שמע ישראל מבקשת ליצור חיבור בין מילותיה לגוף האדם. בבית המדרש נלמד ונקיים מדיטציה סביב טקסט זה ונלמד על סודות החיבור והעוצמה הפנימית דרך ריכוז מקסימלי המאחד את שתי ההוויות של האדם – נפש וגוף. בתחילת שנת הלימודים תפתח תערוכה פרי עבודתה של האמנית תרצה אולמן בתוך בית הכנסת שתלווה את הלימוד שלנו באופן חדש ויצירתי.

על המנחה: הרב רוברטו ארביב 

רב הקהילה המסורתית נווה צדק, הפועלת בבית הכנסת של נווה שכטר. ממייסדי נווה שכטר ותנועת בתי המדרש הפלורליסטים בתל אביב. במסגרת לימודי דוקטורט הוא חוקר את הזרם הסופי היהודי.

כניסה חופשית בהרשמה מראש >>

ספר הזוהר – סודות הבריאה והאדם

בימי חמישי | החל מ-7.10 | 22:00-24:00

במסורת היהודית לתפילה מקום מכובד בעבודת השם. החכמים ״המציאו״ דרך חדשה-ישנה לעבודה במקום ביטול עבודת הקורבנות עקב החורבן. התפילה שמע ישראל מבקשת ליצור חיבור בין מילותיה לגוף האדם. בבית המדרש נלמד ונקיים מדיטציה סביב טקסט זה ונלמד על סודות החיבור והעוצמה הפנימית דרך ריכוז מקסימלי המאחד את שתי ההוויות של האדם – נפש וגוף. בתחילת שנת הלימודים תפתח תערוכה פרי עבודתה של האמנית תרצה אולמן בתוך בית הכנסת שתלווה את הלימוד שלנו באופן חדש ויצירתי.

על המנחה: הרב רוברטו ארביב 

רב הקהילה המסורתית נווה צדק, הפועלת בבית הכנסת של נווה שכטר. ממייסדי נווה שכטר ותנועת בתי המדרש הפלורליסטים בתל אביב. במסגרת לימודי דוקטורט הוא חוקר את הזרם הסופי היהודי.

כניסה חופשית בהרשמה מראש >>

ראש חודש נשים

בהנחיית ד"ר דיצה מרינה ארביב וגב' חגית פז במוצאי שבת מדי ראש חודש | החל מ-9.10 | 19:30-21:30

נקודת המוצא של המפגשים תהיה דמויות נשים על פי ספרו של הרב עדין שטיינזלץ ״נשים במקרא״: רחל – חלום שלא התממש, לאה – האישה שבנתה את הבית, דבורה – נביאה פוליטית, מיכל- נסיכה שהתאהבה ברועה ועתליה- המשוגעת לשלטון.

לאחר ההתקרבות לדמויות הללו ובזכותן, נלמד היבטים שונים של עצמנו, ננסה לחשוב מחשבה מחודשת על הביוגרפיה שלנו, במגמה לכתוב מחדש פרק מסוים ממנה, כל אחת לפי בחירתה.

המפגשים יתקיימו במוצ״ש הקרוב לראש חודש החל מחודש אוקטובר (חשון) ויכילו חלק עיוני וחלק חוויתי (דמיון מודרך), וארוחת ערב קלה חלבית או צמחונית. משך כל מפגש כשעתיים.  

תאריכי המפגשים: 9.10, 6.11, 11.12, 8.1, 5.2, 5.3, 2.4, 7.5, 11.6

 על המנחות: ד”ר דיצה מרינה ארביב

בעלת Ph.D בפילוסופיה, התמקדה בפילוסופיה של הדת בגישה אינטרדיסציפלינרית. חקרה דמויות של נשים יהודיות איטלקיות ייחודיות, כגון המשוררת רחל מורפורגו (1790-1871), ממנה שאבה את הרעיון לראש חודש נשים – יום המוקדש ללימוד ולחיי הרוח.

גב’ חגית פז

תלמידתה של קולט אבולקר מוסקט לדמיון מודרך, עוסקת בתחום זה כבר שנים רבות.

דילוג לתוכן